Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/reklama/public_html/i-j.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Symbole chrzcielne - gromnica i biała szatka | Wszystko co potrzebne do chrztu

postheadericon Szatka i świeca-gromnica do chrztu

Szatka oraz świeca to dwa obowiązkowe elementy chrztu świętego. Każdy z nich ma swoją symbolikę. Warto wiedzieć, że świeca, która zostaje zapalona podczas chrztu jest symbolem wiary i życia duchowego.

Zapaloną od Paschału świecę trzymają rodzice chrzestni, wówczas ksiądz wypowiada następujące słowa: „Podtrzymywanie tego światła powierza się Wam, rodzice i chrzestni, aby Wasze dziecko, oświecone przez Chrystusa, postępowało zawsze, jak dziecko światłości, a trwając w wierze, mogło wyjść na spotkanie przychodzącego Pana razem ze wszystkimi Świętymi w Niebie”. Nie wszyscy zapewne mają świadomość tego, że świeca z chrztu powinna towarzyszyć dziecku przez całe życie i tym samym towarzyszyć dziecku podczas I Komunii Świętej. Jednakże zwykle z tej okazji rodzice kupują nową świecę.

Świeca symbolizuje także przemianę noworodka (zwykle chrzcimy dzieci mają kilka miesięcy)w dziecko światłości. Warto także uświadomić dziecko, gdy już będzie w odpowiednim wieku, jaka jest symbolika światła.

Szatka powinna być przede wszystkim biała. Jest ona nakładana na głowę dziecka podczas liturgii chrzcielnej. Kapłan wymawia wówczas słowa: „Stałeś się nowym stworzeniem i przyoblekłeś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę. Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomagają ci zachować godność dziecka Bożego, nieskalaną aż po życie wieczne”.

Symbolika szatki jest podwójna. Nie bez znaczenia jest założenie szaty, która w symbolice biblijnej oznacza błogosławieństwa. Ponadto ubranie jest nieodzownym warunkiem ludzkiego życia. Założenie chrzcielnej szatki symbolizuje zjednoczenie się z Jezusem Chrystusem. Jeśli natomiast chodzi o biały kolo szatki, to związany jest on z tym, jakie powinno być życie człowieka ochrzczonego. Biel jest kolorem światła i życia.

Biała szata powinna być nowa, nieużywana. Musi być ona przeznaczona dla konkretnej osoby. Nie może być to zwykła chusteczka. Nierzadko na szatce wyszywa się imiona dziecka oraz datę przyjęcia sakramentu chrztu świętego.

Świeca, a także szatka to ważne symbole, ale także nieodłączne artykuły do chrztu.